Σε ένα παιχνίδι που υπήρξε ένταση, έντονες διαμαρτυρίες και με ένα πέναλτι που δε δόθηκε ο Ολυμπιακός είναι Κυπελλούχος Ελλάδος. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στην παράταση, με τον Τζιμπούρ στο 97' να νικά τον Φούλοπ και να χαρίζει το νταμπλ

Το ματς είχε τα πάντα. Γκολ, νεύρα σκληρά μαρκαρίσματα με τους Πειραιώτες να μην παίζουν καλό ποδόσφαιρο, αλλά η ποιότητα των παικτών που έχει κέρδισαν την φιλότιμη προσπάθεια των Αρκάδων, οι οποίοι στάθηκαν στο ύψος τους.

Η πρώτη ευκαιρία άνηκε στον Ολυμπιακό στο 4’. Ο Χολέμπας εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Σιόβας δε μπόρεσε να προλάβει την μπάλα για να σκοράρει. Αμέσως μετά σε κόρνερ των Πειραιωτών η κεφαλιά του Μήτρογλου πέρασε άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 7’ ο  Αμπντούν έκανε το σουτ με τον Φούλοπ να πέφτει σωστά και να μπλοκάρει την μπάλα. Όμως ο Αστέρας κατάφερε να βρεί τα πατήματα του και έδειξε τα δόντια του.

Στο 10’ Ο Ντε Μπλάσις με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Ουσέρο, έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Ρόι Κάρολ σε μια εξαιρετική απόκρουση με το ένα χέρι.

Ράγιο και 1-0

Η ευκαιρία του Ντε Μπλάσις ήταν ένα ηχηρό… «καμπανάκι» προς την άμυνα των Πειραιωτών και τελικά το πλήρωσαν. Στο 13' ο Περόνε έβγαλε την μπάλα στον Ναβάρο που από κοντά νικήθηκε από τον Κάρολ με τον επερχόμενο Ράγιος να παίρνει το... ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ!

Από κει και ύστερα ο Ολυμπιακό πίεσε, ώστε να βάλει το γκολ της ισοφάρισης., αλλά οι Μήτρογλου και Χολέβας να μην μπορούν να βρεθούν με αξιώσεις στην εστία του Φούλοπ.

Στα ίσα με τον Φουστέρ

Όμως στο 42’ ο Φουστέρ έφερε το ματς στα ίσα. Ύστερα από πάσα ακριβείας του Αμντούν, ο Ισπανός μέσος βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Αστέρα και με πλασέ κατάφερε και νίκησε τον Φούλοπ και έκανε το 1-1.

Τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αντιστρόφως ανάλογη με το πρώτο. Τα νεύρα και η τακτική έκανα την παρουσία τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και τα σκληρά μαρκαρίσματα να δίνουν και να παίρνουν.

Καθαρό πέναλτι που δεν δόθηκε...

Η φάση του αγώνα έγινε στο 68'. Σε κόρνερ του Αστέρα Τρίπολης, ο Σανκαρέ παίρνει τη κεφαλιά και ο Μανιάτης πάνω στη γραμμή έδιωξε τη μπάλα, αλλά αντικανονικά. Όμως ούτε ο Γιάχος, αλλά και διαιτητής γραμμής δεν είδε την παράταση και έτσι το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Αυτό όπως ήταν φυσικό έφερε πολλά νεύρα στον πάγκο της ομάδας της Τρίπολης, διότι άπαντες διαμαρτηρήθηκαν για το πέναλτι που δε δόθηκε,

Όλα έβαιναν προς παράταση

Το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό και οι παίκτες έδιναν τα πάντα σε κάθε φάση. Αυτό έφερε κούραση, αν και ο Αστέρας άγγιξε το 2-1. Ο Ουσέρο στο 76' βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά με την παρέμβαση του Μανωλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κάρολ

Παράταση και..."τρομοκρατικό" χτύπημα

Ο Μίτσελ έβαλε τον Τζιμουρ στο παιχνίδι για να βάλει το γκολ που θα έκρινε πολλά και ο Αλγερινός στράικερ του έκανε τη χάρη. Στο 98' ο επιθετικός των "ερυθρολεύκων" πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Φούλοπ στο σουτ του Φουστέρ και έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ.

Τα πράγματα και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης. ο Αστέρας προσπάθησε να φέρει τα πάνω κάτω και να ισοφαρίσει. Όμως αυτό δεν έγινε και ο Ολυμπιακός κατάφερε να αυξήσει το σκορ. Ο Αμντούν κέρδισε πέναλτι από τον Μπρτολίνι και ο ίδιος παίκτης έκανε το τελικό 3-1.

Τα νεύρα ήταν έντονα και για λίγα λεπτά ο αγωνιστικός χώρος μετατράπηκε σε... ρινγκ με τους παίκτες να πλακώνονται μεταξύ τους και με τον Γιάχο να δίνει κάρτες σε αρκετούς παίκτες, σε ένα φινάλε που δεν άρμοζε σε έναν τελικό.

Έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το Κύπελλο και να πανηγυρίσει το φετινό νταμπλ.