Το Λονδίνο βάφτηκε κόκκινο! Ο Ολυμπιακός, παίζοντας συγκλονιστικά 30 λεπτά, πήρε το "σκαλπ" της Ρεάλ Μαδρίτης και έκανε το ριπίτ επικρατώντας με 100-88. Οι "ερυθρόλευκοι" έγιναν οι δεύτερη ομάδα, μετά από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που καταφέρνει να κατακτήσει το Ευρωπαϊκό δύο συνεχόμενες χρονιές.

Η παρουσία του Βασίλη Σπανούλη στο δεύτερο ημίχρονο, που με 12 πόντους, η σκυλίσια άμυνα του Σλούκα, αλλά και οι αφανείς ήρωες Άντιτς και Περπέρογλου, χάρισαν στους Πειραιώτες την κούπα.

Η πρώτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στη "Βασίλισσα", η οποία είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 12 (27-10). Όμως τα πράγματα άλλαξαν για τον Ολυμπιακό προς το καλύτερο.

Με επιμέρους σκορ 27-14, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έφεραν τα πάνω κάτω και κατάφεραν να μειώσουν στους 4 (41-37) στο ημίχρονο και όλα παίχτηκαν από την αρχή.

Στην τρίτη περίοδο ο Βασίλης Σπανούλης, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν άποντος, έβαλε τρία συνεχόμενα τρίποντα και έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους" με 48-46 και από κει ύστερα μία υπήρχε στο O2 Arena και δεν ήταν άλλη από τον Ολυμπιακό.

Όμως στα μισά του δεκαλέπτου, η Ρεάλ βρήκε τα αμυντικά κενά του Ολυμπιακού στην άμυνα και κατάφερε να κλείσει με 59-59 και το ματς ήταν ανοιχτό.

Εκεί μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή. Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός, που μασούσε κυριολεκτικά σίδερα, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Λάσο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 14 (84-70), στο 34' και κάπου εκεί η ομάδα της Μαδρίτης είχε πετάξει λευκή πετσέτα.

Από κει ύστερα μία OMAΔΑ υπήρχε."Έτσι οι "ερυθρόλευκοι" παρέμειναν στην κορυφή της Ευρώπης επικρατώντας με 100-88 και πήραν το τρόπαιο για δεύτερη συνεχόμενη φορά και τρίτη συνολικά.